Gönderen: gelecekte | Ekim 28, 2008

Geleceğin Eğitimi İçin Gerekli Yedi Bilgi

    

Geleceğin Eğitimi İçin Gerekli Yedi Bilgi

Edgar Morin

      Günümüzün yaşayan en önemli düşün adamlarından biri olan Edgar Morin, UNESCO’nun isteği üzerine kaleme aldığı bu kitapta, ‘geleceğin eğitimi’ için temel alınacak yedi ana temayı ortaya koyarak tartışıyor. Morin, daha güzel daha yaşanabilir bir dünyada eğitimin hedefi ve ana ilkeleri ne olmalıdır sorusuna yanıt ararken, insanın hem fiziksel, hem biyolojik, hem psişik, hem kültürel ve tarihsel, hem de toplumsal bir varlık olmasından yola çıkarak, gerekli yedi bilgiyi şöyle sıralıyor: Bilmenin Körlükleri: Hata ve Yanılsama, Akla Uygun Bir Bilginin İlkeleri, İnsanlık Durumunu Öğretmek, Dünyalı Kimliği Öğretmek, Belirsizlikleri Göğüslemek, Anlamayı Öğretmek, İnsan Türünün Etiği.

Bilmenin Körlükleri: Hata ve Yanılsama, Akla Uygun Bir Bilginin İlkeleri, İnsanlık Durumunu Öğretmek, Dünyalı Kimliği Öğretmek, Belirsizlikleri Göğüslemek, Anlamayı Öğretmek, İnsan Türünün Etiği.

Edgar Morin’in bu çok önemli eserine sunuş yazan değerli bilim insanı İoanna Kuçuradi’nin değerlendirdiği gibi, bu ‘yedi bilgi’, çok temel bir eğitim öğesi olan ‘değerlendirme eğitimi’nin farklı noktalarında yer alırken, diğer ‘bilgiler’le olan bağlantıları daha kolay görmemizi sağlıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: