Gönderen: gelecekte | Ekim 28, 2008

GELECEKTE VEREM GERİ DÖNECEK

    Yakın Gelecekte Mikrobiyolojik Hastalıklar Yeniden Önem Kazanacak

Çevre Mühendisliği Bölümü’nün davetlisi olarak bugün Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde ‘Everything is Everywhere the Environment Selects’ (Herşey Heryerde, Bırakın Doğa Karar Versin) adlı bir konferans gerçekleştiren İngiltere’nin Ulster Üniversitesi’nde Yaşam ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Roger Marchant dinleyicilere mikroorganizmaların dünyaya yayılması konusundaki bir araştırmadan söz etti.

        Üniversitemiz Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ali Ünyayar ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Mazmancı’nın da içinde bulunduğu araştırma projesiyle sıcak seven termofilik bakterilerin Kuzey İrlanda gibi soğuk iklimli bölgelerin topraklarında nasıl ve neden görüldüğü sorunu incelendi. Araştırmacılar termofilik bakterilerin üreyebilmesi için en az 40 ºC’lik bir sıcaklık gerekirken soğuk bölgelerin en fazla 25 ºC’ye ulaşan iklimlerinde görülen bu bakterilerin kökenini araştırdı. 

     Prof. Dr. Marchant ve ekibi tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarıyla 1934’te öne sürülen ‘Everything is Everywhere the Environment Selects’ adlı hipotezin desteklendiği görüldü ve termofilik bakterilerin rüzgarla ve yağmur suyuyla sıcak bölgelerden soğuk bölgelere taşındığı tespit edildi. Üniversitemiz öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ünyayar ve Mazmancı da araştırma kapsamında 4 ºC gibi soğuk bir ortamda bu bakterilerin yaşayabildiğini fish boyama metodunu direkt yağmur suyunda kullanarak 9 ay süren gözlemler sonucu kanıtladı.

           Prof. Dr. Roger Marchant’ın slayt sunusuyla destekleyerek anlattığı ‘Everything is Everywhere the Environment Selects’ adlı konferansının ardından Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. C. Cengiz Arcasoy, İngiliz bilim adamına Rektörümüz Prof. Dr. K. Suha Aydın adına teşekkür plaketi verirken Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur da kendisine çiçek takdim etti.

       Prof. Dr. Roger Marchant’a bilimin geleceği ve genetik, moleküler biyoloji gibi alanlardaki gelişmelerin tehlikeli sonuçlar doğurup doğuramayacağı hakkındaki görüşlerini sorduğumuzda bilim adamlarının bütün bu araştırmaları ancak insanlığın yararı ve bilimin gelişimi için yaptığı fakat politikacıların bunları kötü amaçlarla kullandığı inancında olduğunu belirtti ve atomun parçalanması örneğini dile getirerek atomu parçalayan bilim adamının bu keşfinin atom bombası olarak kullanılacağını anladığında duruma itiraz ettiğini söyledi. Prof. Dr. Marchant ‘Bilimadamlarına güveniyorum, ancak politikacılara güvenmiyorum’ diyerek bilim adamlarının, buluşlarının olumsuz sonuçları hakkında oldukça saf olduğunu dile getirdi. Yirminci yüzyıl başlarında kimya biliminin lider konumundayken günümüzde moleküler biyoloji ve biyokimyanın önem kazandığını belirten Prof. Dr. Marchant ayrıca gelecek 20-25 yılda biyolojideki büyük dönüşümler sayesinde insan sağlığı açısından pek çok pahalı tedavi metodları yerine koruyucu yöntemlerin geliştirileceğini ve hayat standartlarında bir yükselme gözleneceğini ifade etti. Bununla birlikte yakın gelecekte mikrobiyolojik hastalıkların ön plana çıkacağını ve antibiyotiklere dirençli genlere sahip yeni mikroorganizmaların görüleceğini dile getiren Prof. Dr. Roger Marchant ‘Tüberküloz, verem gibi mikroorganizmalar geri dönecek’ dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: