Gönderen: gelecekte | Kasım 24, 2008

PABLO PİCASSO


1922’den bir fotoğraf: Picasso ve oğlu

Çağdaş resim sanatının en ünlü temsilcilerinden İspanyol ressam Pablo Picasso, 1973 yılında Paris’te hayata veda etti.

20’nci yüzyıl sanatının en bilinen ustalarından biri olan Georges Braque ile birlikte kübizm akımının yaratan Pablo Picasso, 25 ekim 1881’de hayata gözlerini açtı.

En üretken sanatçılardan biri olan Picasso, Guiness Rekorlar Kitabı’na göre, 13 bin 500 resim, 100 bin baskı, 34 bin kitap resmi, 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretti.

1973’te eserlerinin toplam değerinin 750 milyon dolar olabileceği tahmin ediliyordu. Bir genelevdeki beş fahişeyi gösteren ünlü eseri ‘Les Demoiselles d’Avignon’u 1907 yazında Fransa’da çizmişti.

En tanınmış eseri ise Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan ‘Guernica’dır. Resim 1937’de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid’de Reina Sofia Müzesinde bulunmaktadır.

Pablo Picasso olarak ünlenen sanatçının tam ismi Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano de la Sentissima Trinidad Ruiz Blasco Picasso y Lopez’dir.

Resim yapmaya sekiz yaşında başlar. 1895’te Barcelona Güzel Sanatlar Okulu’na girer. 1901’den itibaren anne soyadı olan Picasso’yu kullanmaya başlar.

Pablo Picasso’nun 1937’de ve bir gecede yaptığı ‘Guernica’… Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, “bu resmi siz mi yaptınız” diye soran bir generale, “hayır, siz yaptınız” cevabını vermişti.

Mavi dönem

1901-1903 yılları Picasso’nun mavi dönemi olarak adlandırılır. Arkadaşı Carlos Casagemas intiharıyla başlayan bu dönemde, Picasso, tablolarında mavi rengi egemen olarak kullanmıştır.

Bu dönem tablolarında yaşlılık, fakirlik ve ölüm temaları işlenmiştir. Daha çok fakirler, dilenciler ve körler tasvir edilmiştir: ‘Dama en Eden Concert’, ‘La Vida’, ‘Las dos hermanas’ bu dönemin en ünlü eserleridir.

Pembe dönem

Picasso, 1904’te Paris’e yerleşir. Burada ilk eşi Fernande Olivier’yle tanışır. Dönem adını tıpkı mavi dönemde olduğu gibi, pembe ve tonlarının yoğun kullanımından alır.

İşlenen temalar daha çok melankolik ve duygu yüklüdür. Bu dönem tablolarında sirk dünyasına da rastlanır. Picasso, bu dönemde renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem verir.

Kübizm

1907’den 1914’e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır.

Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Kübizmin bir diğer özelliği de ü boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır.

Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir.

Yeniden klasizm

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Jean Cocteau ile beraber Roma’da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova’yla tanışır. İkinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapar.

1920’li yılların başında ise klasisizme geri döner: ‘Trois Femmes a la fontaine’ (1921). Ayrıca mitolojiden de esinlenir: ‘Les Flutes de Pan’ (1923).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: