Gönderen: gelecekte | Ocak 10, 2009

GERÇEK MAĞDURLARIN TUTARLILIĞI

GENELKURMAY BAŞKANI NASIL BİR ÜSLUP GELİŞTİRDİ?

Ergenekon soruşturması, bir buçuk yıldan beri yaşamakta olduğumuz siyasi krizi tekrar derinleşme eğilimine soktu.

Yasama, yürütme ve yargı arasındaki dengeler bir daha bozuldu, kuvvetler ayrımı ilkesi tekrar karıştı.

Ama bu kriz sırasındaki en dikkat çekici görüntülerden biri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tam bir sorumluluk duygusu içinde davranması oldu. Üstelik bazı emekli komutanlarının ve muvazzaf subaylarının “terör örgütü” suçlamasına uğramasının mensupları arasında yarattığı rahatsızlığa karşın.

Olup bitenler yeniden gözden geçirildiğinde, Genelkurmay’ın iki gündür attığı her adımın ölçülü, biçili ve mesaj vermeye yönelik olduğu açıkça anlaşılıyor. Şöyle ki;

Yeni Ergenekon dalgasının hemen ardından, Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un eşi Sevil Başbuğ ve kuvvet komutanlarının eşleri, gözaltına alınan emekli Orgeneral Kılınç’ın evine ziyarete gittiler. Böylece Genelkurmay hem kendi mensuplarına, hem de kamuoyuna ilk insani mesajını vermiş oluyordu.

Daha sonra Genelkurmay’da yapılan komutanlar toplantısı gece geç saatlere kadar sürdü. Anlaşılan, komutanlar durumu değerlendirmişler ve ertesi gün nasıl davranacaklarının yolunu yordamını kararlaştırmışlardı.

Toplantının sonuçları sabah erken saatlerde anlaşılmaya başladı. Önce, her Cuma basına yapılan haftalık brifingin iptal edildiği açıklandı. Bunun üzerine “Neler oluyor?” soruları sorulmaya başlandı.

İkinci hamle daha da şaşırtıcıydı.

Cumhurbaşkanıyla haftalık olağan görüşmesine gitmekte olan Genelkurmay Başkanı, son anda makam aracının yönünü değiştirerek Başbakanlık konutuna girdi.

Başbakanlık Resmi Konutu’nda yapılan görüşme 1 saat 20 dakika sürdü.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Resim Konut’ta Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile bir görüşme yaptığı, görüşme talebinin Genelkurmay Başkanı’ndan geldiği belirtilerek, görüşmede, gündemdeki son gelişmelerin değerlendirildiği kaydedildi.

Orgeneral İlker Başbuğ, bu görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le de haftalık olağan görüşmesini gerçekleştirdi.

Ve asıl açıklama bu görüşmeden sonra Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesine düştü:

“Genelkurmay Başkanı bugün öğleden sonra yapmış olduğu görüşmelerde; özellikle dün yaşanan gelişmelerle ilgili görüş ve değerlendirmelerini, sırasıyla Sayın Başbakan ve Sayın Cumhurbaşkanı’na sunmuşlardır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Başbakanlık açıklamasında “gündemdeki son gelişmeler” denirken, Genelkurmay açıklamasında “özellikle dün yaşanan gelişmeler” denmesi arasındaki fark son derece dikkat çekiciydi.

Dikkat çekici başka bir nokta ise, Genelkurmay’ın Ergenekon’la ilgili bu davranışlarının, dört ay önce Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde Ergenekon nedeniyle tutuklu bulunan iki emekli generalin ziyaret edilmesi olayına çok benzemesiydi.

Anımsanacağı gibi, Orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanı olmasının hemen ertesinde, Kocaeli Garnizon Komutanını, Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’u ziyaretle görevlendirmişti.

Ziyaretin hemen ardından, yine bugün olduğu gibi Genelkurmay’ın internet sitesine düşen açıklamada şunlar söylenmişti: “03 Eylül 2008 günü, saat 11.30’da Kocaeli ili Garnizon Komutanı Korgeneral Galip Mendi, Kandıra Cezaevinde tutuklu olarak bulunan emekli Orgeneral Şener ERUYGUR ile emekli Orgeneral Hurşit TOLON’u ziyaret etmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerine uzun süre hizmet veren iki emekli komutana yapılan bu ziyaret, Türk Silahlı Kuvvetleri adına gerçekleştirilmiştir. Bilindiği üzere, dün olduğu gibi bugün de Türk Silahlı Kuvvetlerinin yargıya olan saygısı ve güveni tamdır.”

Sonuç olarak, Ankara’da iki gündür yine siyasi bir kriz yaşanıyor.

Ama bu kez krizin taraflarından biri son derece farklı bir üslup sergiliyor.

Olayda doğrudan kendi mensupları hedef alınmış olan Genelkurmay Başkanlığı, mağduriyet gösterileri yapmak yerine, tutarlı, hukuka saygılı ama aynı derecede kararlı bir tavır ortaya koyuyor.

Genelkurmay’dan 27 Nisan benzeri bir e-muhtıra bekleyenler, hatta bunu arzu edenler büyük düş kırıklığına uğradılar.

Bu yeni üslup, eskisi gibi sahte mağdurlar yaratmak yerine, kamuoyunun gerçek mağdurların kimler olduğunu daha iyi görmesini de sağlıyor.

Odatv.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: