Gönderen: gelecekte | Ocak 2, 2009

GÜLEN HAREKETİ VE BİLİM

Bilim adamları Gülen hareketini destekler araştırmalar yaparsa bravo.
Ama Gülen hareketinin gerçek yüzünü ortaya çıkaracak araştırma sonuçlarını ortaya çıkarırsa vay hallerine…
İşte bu araştırmalardan birinin sonuçları ve yandaş medya yorumlarını çok güzel anlatan bir yazı;
Ece Temelkuran’dan:

Gülen ‘hareketi’ ve bilim
Dileriz ki bu yıl herkes gerçek yüzünü göstersin. Tıpkı Zaman gazetesi gibi. Şöyle ki…
2008 kapanıp 2009 açılırken eski yıldan yenisine taşınan sadece Melih Gökçek’in ve bu konuda bütün bir Türkiye’nin çektiği karın ağrısı değildi. Aynı zamanda Açık Toplum Enstitüsü’nün yaptırdığı “Türkiye’de Farklı Olmak:
Din ve Muhafazakârlık Ekseninde Ötekileştirilenler” başlıklı araştırma ve araştırmanın kimi çevrelerde yarattığı son derece enteresan sonuçlar da 2009’a taşındı.
Türkiye’de azınlık haline gelen laik çevrenin dini muhafazakârlık tarafından baskı altında tutulduğunu anlatan araştırma daha ilk günden Zaman gazetesinin tam cephe taarruzuna maruz kalmıştı.
Elbette Zaman gazetesinin esas meselesi araştırmada ortaya çıkan Fethullah Gülen cemaatinin Anadolu’yu bir “ahtapot gibi” sarmış olduğu ve bu ahtapotun bir kolunun da Zaman gazetesi olduğu gerçeğiydi. Tartışmayı “mahalle baskısı” gibi kaygan bir alana çekmek istemelerinin bir nedeni vardı.
Çünkü araştırmanın, Gülen cemaatinin Anadolu’da kendisinden olmayanın ekmeğiyle oynadığını söyleyen kısmıyla ilgili ne diyeceklerini bilmiyorlardı.
Üstelik cemaatin para ilişkilerinde şeffaflık olmaması meselesiyle ilgili konuşsalar muhtemelen Kuran-ı Kerim’den alıntı yapamayacaklardı. Velhasıl tam cephe taarruz, haberiyle köşe yazısıyla sürdü. Ama Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın şahsen sergilediği Aslan Asker Şvayk tavrı en güzeliydi. Zira Dumanlı söze “Böyle araştırma mı olur!” diye girdi. Bilim adamı mı bilmiyorum ama ona göre bu araştırma kesinlikle bilimsel değildi! Sonra ne yaptı peki? Şöyle başlayan yeni bir yazı yazdı:
“Geçen hafta Ankara’daydım. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e de kısa bir ziyarette bulundum. Havadan sudan konuşurken söz geldi ‘Muhafazakârlık Ekseninde Ötekileştirilenler’ başlıklı araştırmaya.”
Belli ki Dumanlı geze geze bu araştırmayı konuşuyor. Kafaya takmış!
Ve fakat nihayet Zaman’dan birisi açıkgönüllük ve samimiyetle bu konuda bir yazı yazdı.

Teşekkürler Ali Ünal!
Gazete (arşivlere bakınca görüyorsunuz) araştırma yayımlandığı günden bu yana, araştırmanın aleyhinde her gün en az bir haber ve bir yazıya yer vermiş olmasına rağmen bence gazetenin esas görüşü ilk kez kamuoyuna yazar Ali Ünal’ın yazısıyla yansıdı.
Ünal, yazısının sonunda diyor ki “Türkiye’de bugün ‘laikçi’ denilen kesimden hususi örneklenmiş bazılarının Müslümanların güya kendilerine baskı uygulandığı suçlamalarının altında, onların toplumun İslami hassasiyetleri karşısında bizzat vicdanlarının kendilerini suçlu görmeleri psikolojisi yatmaktadır, yoksa kendilerine herhangi bir baskı yapılıyor olması değil.”
Yazının tamamında, doğru olanın Müslüman olmak olduğu ve zaten Müslüman bir toplumda tersine davranmanın demokrasi ve insan haklarıyla bağdaşmadığı anlatılıyor. Muhafazakârların doğru değerleri olduğu için, kendileri gibi olmayanlardan aynı değerleri benimsemelerini bekleme haklarının olduğuna değiniliyor.
Teşekkürler Ali Ünal, hem cemaatin hem de Zaman gazetesinin hakiki ve samimi görüşlerini ‘hoşgörü, diyalog, birlikte yaşama’ gibi kavramlarla örtmeden anlattığınız için. Dilerim bu yıl herkes Zaman gazetesi gibi gerçek yüzüyle konuşur…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: